Eakus ja vananemine Arvamusfestivali aruteludes

Sel korral olid eakuse ja vananemise teemad Arvamusfestivali aruteludes kesksel kohal. Teeme neist väikese kokkuvõtte.
Kuku raadio saade "Õigus ja Õiglus" väärikast vananemisest avalik salvestus Arvamusfestivalil

Kas ja kuidas on võimalik saada heas mõttes vanaks, olla rõõmus ja terve? Ometi kiputakse vanemaid inimesi kõrvale jätma, olgu tööst, moest või seltsielust. Vähesed oskavad elukogemuse enda kasuks pöörata, olla muhe ja lahe. Kas ja mida saaks teha, et eemale- ja ilmajäetust ei peaks kartma, et väärikus püsiks viimse sekundini?

Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on PRAXISe juhataja Tarmo Jüristo ja Postimehe kolumnist Ene Pajula ehk Mammi.
Vestlussaade on järelkuulatav siin.



Erakondade esimeeste debatt pensionipõlvest - VIDEO

Arvamusfestivali suure finaalina toimunud erakondade esimeeste debatt keskendus kolmest ühiskondlikust teemast ühena vananemisele ja pensionipõlvele. Debatis osalejatel palusid moderaatorid Katerina Danilova ja Martin A. Noorkõiv hinnata uue eakuse rahvakogu praegust viite kõige populaarsemat ettepanekut: 1) hoolduskindlustuse loomine, 2) maksta vanavanematele lastelaste hoidmise eest palka, 3) võimaldada töötutel töötada osaajaga või käsunduslepinguga, 4) luua tegusatele eakatele teenusmajad, 5) koostada tervisliku vananemise kontseptsioon.
Üllatuslikul kombel nägi nii Artur Talvik, Helir-Valdor Seeder, Hanno Pevkur, Mart Helme kui ka Jevgeni Ossinovski, et neist viiest on kõige olulisem praeguseks enim toetusallkirju kogunud hoolduskindlustuse loomise ettepanek.

Sügisel, kui esimesed ettepanekud Riigikogu komisjonidesse jõuavad, loodab rahvakogu vedav Koostöö Kogu arutelu sisulist jätkumist. Niimoodi tagame, et laia ühiskondliku arutelu järel käivituvad Eestile vajalikud muutused.


Lisaks puudutati vananevat ühiskonda, muutuvat tööelu, elukogemuse väärtustamist ning olulistel teemadel julget katsetamist järgmistes aruteludes:

11. augustil eelarvamuste alal Raul Rebase juhitud arutelu teemal „Vana naine: saavutus või salgamist vääriv?“

11. augustil osalusdemokraatia alalKas poliitika on eksperimenteerimiseks?“. Muuhulgas otsiti arutelu käigus vastust küsimusele, kuidas katsetamiskultuuri Eesti avalikus sektoris rohkem kasutada. Uue eakuse rahvakogu on hea näide keerulisel teemal avaliku arutelu vedamisest ja vajalike ühiskondlike muudatuste ettevalmistamisest.

12. augustil esitleti kaasava ühiskonna alal  ühiskondlikke algatusi, mis teevad ilma 2018. aastal. Nutikate lahenduste inkubaatori sellekevadiste algatuste seas on ka Senior Gymi edasiarendus, mille eesmärk on populariseerida kesk- ja vanemaealiste inimeste regulaarset füüsilist liikumisaktiivsust ning vähendada seeläbi lisakulutusi tervishoiule.


///

Uue eakuse rahvakogu on koosloomeline meetod, mille abil veab Koostöö Kogu avalikku arutelu õnnelikuks ja tegusaks eakapõlveks vajalikest muutustest. Uue eakuse rahvakogu käivitus märtsis 2017 ideekorjega ning on tänaseks jõudnud uue eakuse visiooniga haakuvate ja läbiarutatud ettepanekute avaliku toetuse kogumise faasi. Lisaks mainitud viiele ettepanekule kogub https://uuseakus.rahvaalgatus.ee/ lehel 20 konkreetset ettepanekut digiallkirju. Iga vähemalt 1000 digiallkirjaga ettepanek liigub edasi Riigikogu komisjonidesse arutamisele ja lahendamisele.

Anna lehel uuseakus.rahvaalgatus.ee oma lemmik-ettepanekutele toetav digiallkiri!
Niimoodi aitad kaasa uut eakust kujundavate ettepanekute kiiremale lennutamisele parlamenti ja ka tulemusteni.


Eelmine
Uue eakuse rahvakogu meediakajastus
Järgmine
1000 allkirjaga ettepanekute arutelu Riigikogus

Lisa kommentaar

Email again: